Leczenie krzywicy u psa

Każdy z Nas poprze stwierdzenie ,że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a o przyjaciół należy dbać. Psy tak jak ludzie cierpią na różne mniej lub bardziej groźne choroby, które mogą dotknąć je w różnym wieku i dotyczyć mogą różnych narządów, kości czy stawów. Jedną z takich chorób właśnie dotykających tkanki kostnej jest krzywica- nazywana także rachityzmem.

Rachityzm jest chorobą na którą zapadają młode psy w okresie rozwoju. Na te chorobę najczęściej zapadają psy, których rasy są stosunkowo duże, ponieważ rosną one szybciej od psów ras mniejszych. Krzywica u psów powstaje gdy są nieodpowiednio odżywiane lub mają za mało ruchu na świeżym powietrzu, jednak jeśli suka w okresie karmienia szczeniąt sama jest prawidłowo odżywiana, mamy mniejsze prawdopodobieństwo na rozwój chorób u młodych.

Mimo naszej dbałości o zwierzęta, nie zawsze jesteśmy w stanie zadbać o wszystkie ich potrzeby. W chwili gdy udamy się z psem do weterynarza i usłyszymy już diagnozę, otrzymamy również pomoc i sposób leczenia . Na potwierdzenie Rachityzmu wykonywane jest również zdjęcie RTG. Krzywice przede wszystkim leczymy podając lekuergokalcyferol. Jest on stosowany codziennie przez okres jednego miesiąca. Jednocześnie podaje się także glukonian wapnia dożylnie 2-3 razy w tygodniu, dołączany jest także trivitamin podawany 1-2 razy w tygodniu w ilości zależnej od masy ciała pupila. W okresie choroby ,psu podaje się preparaty witaminowe np. Retinol lub Dafasol oraz olej rybny, który dolewa się do karmy – jeden do trzech razy w tygodniu. W okresie choroby jak i później zaleca się aktywne spędzanie czasu ze zwierzęciem i dostarczanie mu odpowiedniej ilości słońca, ponieważ słońce zwiększa produkcję witaminy D, która jest niezbędna do całkowitego powrotu do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *